Блоги

Чому в Маріуполь привезли великодніх кроликів. І що ми про них знаємо

01.05.2019 12:50
Тетяна Петрушкіна Журналістка
На Театральній площі триває великодня виставка: 30 півметрових писанок і 30 розмальованих кроликів приїхали до Маріуполя з Києва.

Це частина проекту «Писанка Арт-Фест» – щорічного фестивалю, під час якого художники та аматори розмальовують великодні арт-об'єкти.

З писанками усе зрозуміло. Щороку до свята українські господині роблять писанки або їх полегшений варіант – крашанки. Це досить давня традиція: у 2013 році археологи знайшли на Рівненщині писанку, виготовлену 950 років тому.

 

Писанка – це традиційний символ Великодня для українців. А ось кролик – це персонаж західної культури, який поволі стає впізнаваним у всьому світі. Він нині такий самий символ Великодня, як Санта Клаус – Різдва.

Шукати крашанки в саду – популярна великодня розвага в Америці та європейських країнах. Щоправда, зараз це здебільшого шоколадні яйця або спеціальні тістечка, а не розфарбовані курячі яйця.

Вінтажні листівки з великоднім кроликом

За однією з легенд, зайці ховають у саду красиві яйця, щоб вибачитися перед людьми за те, що їдять городину. Інша легенда розповідає про бідну жінку, яка не мала коштів, щоб купити своїм дітям красиві подарунки до свята. Тож вона пофарбувала яйця і заховала в саду, а коли діти їх шукали, то поряд пробігав заєць і вони вирішили, що це він їх приніс.

 

А взагалі, великодній кролик чи заєць – символ, витоки якого прослідковують аж до давньогерманських язичницьких вірувань. Заєць був супутником Остари, богині весни і родючості. Її вшановують на весняне рівнодення, коли оживає природа. Від імені Остари (в давньому варіанті написання Eostre або Eastre) походить назва Easter, тобто Великдень англійською. Заєць тоді символізував плодючість, а яйце – саме життя. З приходом християнства традиції святкування дивним чином переплелися – відроджуватися стала не лише природа, а й Син Божий. Ну і зайчики залишилися, хоч і перетворилися на домашніх кроликів.

Фото: листівки – thegraphicsfairy.com«Маріуполь – туристичне місто»

Коментарі